Saygı

YANIMIZDAKİ İNSANA NEDEN BAĞIRIRIZ?

Saygı Günenç
Yan yana iki insan birbirine neden bağırır? Öfkelenince neden yüksek sesle konuşuruz? Sükunetimizi kaybettiğimiz için mi bağırarak konuşuruz yoksa bambaşka bir nedenden dolayı… Sorunun yanıtı bir bilgelik öyküsünde saklı…

ÖFKELENİNCE NEDEN BAĞIRIRIZ ?

Hintli bir ermiş öğrencileri ile gezinirken Ganj nehri kenarında birbirlerine öfke içinde bağıran bir aile görmüş. Öğrencilerine dönüp “insanlar neden birbirlerine öfke ile bağırırlar?” diye sormuş.

Öğrencilerden biri “çünkü sükûnetimizi kaybederiz” deyince ermiş “ama öfkelendiğimiz insan yanı başımızdayken neden bağırırız? O kişiye söylemek istediklerimizi daha alçak bir ses tonu ile de aktarabilecekken niye bağırırız? ” diye tekrar sormuş.

Öğrencilerden ses çıkmayınca anlatmaya başlamış: “İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalırlar. Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar çok bağırmaları gerekir.”

“Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur? Birbirlerine bağırmak yerine sakince konuşurlar, çünkü kalpleri birbirine yakındır, arada mesafe ya yoktur ya da çok azdır. Peki, iki insan birbirini daha da fazla severse ne olur? Artık konuşmazlar, sadece fısıldaşırlar çünkü kalpleri birbirlerine daha da yakınlaşmıştır. Artık bir süre sonra konuşmalarına bile gerek kalmaz, sadece birbirlerine bakmaları yeterli olur. İşte birbirini gerçek anlamda seven iki insanın yakınlığı böyle bir şeydir.”

Daha sonra ermiş öğrencilerine bakarak şöyle devam etmiş:
“ Bu nedenle tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine izin vermeyin.Aranıza mesafe koyacak sözcüklerden uzak durun. Aksi takdirde mesafenin arttığı öyle bir gün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu bulamayabilirsiniz.”

Kaynak: bilinmiyor(alıntıdır)

Saygı Günenç “paylaşmak ayrıcalıktır”
www.sgmyazilim.com.tr/saygigunenc/
Saygı Günenç tarafından yazıldı

“YANIMIZDAKİ İNSANA NEDEN BAĞIRIRIZ?” Yorumları (4 Adet)

 1. Anonymous dedi ki:

  Çok kısa ve güzel sözlerle anlatılmış , insanı anlayışa , hoşgörüye ve sakinliğe davet eden güzel bir hikaye , teşekkür ediyorum. Sakinliğim arttıkça sevgimde artacak demekki , uygulamaya çalışalım…

 2. saygı günenç dedi ki:

  Beğendiğinize sevindim.
  Keyifli okumalar dilerim.

 3. Anonymous dedi ki:

  Güzel bir yaklaşım. Bu yönüyle hiç bakmamıştım. Ama bu yaklaşımı her zaman özel ve iş hayatımızda da uygulayabilirsek ne mutlu bize…….

 4. saygı günenç dedi ki:

  Değişik açılardan bakmak, en azından denemeyi düşünmek bile farkındalık yaratacaktır diye düşünüyorum.
  Teşekkür eder keyifli okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.121 okunma

Başa Dön