Saygı

VASİYET

Saygı Günenç

ticaret_deve_kervani_nettekeyif.net

Ölmek üzere olan yaşlı bir adam,  çok sevdiği üç oğlunu da yanına çağırarak vaziyetini açıklar:

“Oğullarım, biliyorsunuz servetim 17 deveden ibaret. Ben ölünce, birbirinize düşmemeniz için, size sahibi olduğum bu develeri şimdi paylaştırmak istiyorum. Ben ölünce miras olarak, sahip olduğum develerin yarısını büyük oğluma, üçte birini ortancaya, dokuzda birini ise küçük oğluma bırakıyorum.”

Babalarının ölümünden sonra, mirası babalarının vasiyeti uyarınca paylaşmak üzere kardeşler bir araya gelirler. Fakat bir türlü işin içinden çıkamazlar. Mirası babalarının istediği gibi pay edemezler. Çünkü 17 sayısı ne 2′ ye, ne 3′ e, ne de 9′ a bölünebilir.

“Bu işin üstesinden ancak köyün tecrübe ehli,yaşlı bilgesi gelir!” diye düşünüp, ona giderek, danışırlar. Bilge kişi -“Benim bir devem var, onu da alıp yeniden hesap yapın!” der.

Bu cömertliğe çok şaşıran oğullar, 18 deveyi pay etmeye girişirler. Önce ikiye bölerler, büyük oğul 9 develik payını alır. Sonra üçe bölerler, çıkan 6 deveyi de ortanca oğul alır. Daha sonra dokuza böldüklerinde 2 deveyi de küçük oğul alır. Ama, bütün develeri paylaştıktan sonra ortada fazladan bir deve kalır, yine.

Oğullar bu duruma da bir çözüm getirmesi için yaşlı bilgeye başvururlar. Bilge kişi güler ve: -“İyi öyleyse!” der. “Sorununuz çözümlendiğine göre, ben de devemi geri alayım.”

Bilge kişi tıpkı bilgi gibi katalizör olarak olaya girer, çözümü sağladıktan sonra olaydan çıkar. Sorunu çözmede insanlara yardımcı olur, ama kendinden de bir şey eksilmez. Özellikle sevgi ve bilgi verdikçe azalmayan, daha da çok artan, tükenmez bir özelliğe ve güzelliğe sahiptir.

İşte bilgelik ve bilge kişi budur…

Kaynak:(bilinmiyor)

Saygı Günenç “paylaşmak ayrıcalıktır”

Saygı Günenç tarafından yazıldı

“VASİYET” için bir yorum

  1. okyar atilla dedi ki:

    Bayagi kesir bilmiyorlar miymis?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2.556 okunma

Başa Dön