Saygı

SEVGİLİLER GÜNÜ NEREDEN ÇIKTI Kİ?

Saygı Günenç

sevg2

Sevgililer günü, her yıl tüm dünyada kutlanan özel bir gün…

Antik çağlarda bile Şubat ayında sevgiye dair bir çok özel  olaylar gerçekleşmiş. Şubat ayı kutsal gün olarak Zeus ve Hera'nın evliliğine adanmış. Bereket tanrısı Lupercus onuruna bu ayın bir günü özel olarak adanmış ve Lupercalia günü olarak kutlanmış. (15 Şubat) Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat günü genç erkeklerin isimleri yazılarak kuralar çekilmiş ve bayram boyunca çift bulmak için bu uygulama devam etmiş.

Tarih yakınlaştıkça, Roma Katolik Kilisesi inanışına dayanarak Valentine isimli din adamının onuruna kutlanan bir bayram halini almış. Bir gün  (1800 lü yıllarda) Amerikalı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartı yollamasıyla da bu meşhur hediye geleneği başlamış.

Böylece günümüzde, ticaret günü haline dönen bir gün daha, hatırlatma defterine eklenmiş oluyor. Amacı bir sevgiyi, güzel hisleri paylaşmak ve kutlamak olmasına rağmen, maalesef zorunlu hediyelerin alındığı, isteksiz eğlencelere gidilen bir gün anlamına geliyor çoğu insan için…

sevgililergunu3

İşin bir de psikolojik yönünden bakmak gerekiyor. Örneğin bu günü unutan ya da sevgilisine hediye alamayan, istenilen kutlama mekanına gidemeyen bir çok insan aynı sıkıntıyı yaşıyor. Günümüzde geçim kaygısında olan insanlar yine de bu özel adlandırılan günün büyüsüne kapılıyor ve bahsettiğim sebeplerden kalp kırıklıkları yaşanabiliyor.

İşin bir de farlı boyutu bulunuyor. Ya sevgiliniz yoksa?

Tıpkı antik çağda olduğu gibi, günümüzde de, bu özel günde çift olmak için eğlenceler düzenleniyor. Tabii çağımızın getirdiği toplumsal yozlaşmalar, bu etkinliklere ket vuruyor. Herkesin çeşitli şekillerde kutladığı bir günde kendinizi yalnız hissediyorsanız, bu günün sevgi ile ilgili bir gün olduğunu unutmayın. Sevdiğiniz insanlarla bir arada olmanız (aile, arkadaşlar, dostlar) ta antik çağlara ait bu geleneği sürdürmeniz için yeterli olacaktır. Unutmayın hiç kimse yalnız değildir!

Sevgisini yaşayan, kalbinde özel birini taşıyan sevgili okuyucularıma, bugünle ilgili bir öneride bulunmak istiyorum. Ticaret mantığından çıkarak bu özel günü en uygun şekilde yaşanmasını sağlamalısınız. Sevgilinize onu özel hissettirecek bir söz, bir kart, bir çiçek (bahçeden bile olabilir) yapacağınız bir yemek vs her şey olabilir. İmkanlarınız doğrultusunda her şey…

Çünkü bence:

Gerçek aşk; yapay sözlerle, kalıplaşmış hediyelerle yaşanmaz… Sevginizi ne bir güne ne bir ömre sığdırın…

Ona verebileceğiniz ve ondan alabileceğiniz en güzel hediye; birbirinizsiniz…

Sevgililer gününüz kutlu olsun…

Saygı Günenç

Şubat/2015

sevgililergunu2

Saygı Günenç tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2.199 okunma

Başa Dön