Saygı

SESSİZLİĞİME DÜŞÜNCE ONLAR ÇİÇEĞE DÖNÜŞÜR

Saygı Günenç

Buda, bir köyden geçiyormuş. Dinlenmek için durduğunda, insanlar onun alışılmışın dışındaki tarzından dolayı garipseyerek hakkında konuşmaya başlamışlar. Bazıları dahada ileri gidip aşağılayarak en söylenmeyecek şeyleri söylemişler.  İçlerinden birisi de budaya giderek hakkında konuşulanları anlatmış. Buda durmuş, sessizce, dikkatle dinlemiş ve,

“Bana geldiğiniz için teşekkür ederim ama acelem var bir sonraki köye gitmem gerekiyor, bugün size zaman ayıramayacağım, ama yarın daha fazla zamanım olacak. Söylemek isteyip de söyleyemediğiniz bir şeyler kaldıysa sizi yarın dinleyebilirim. Beni bugün için mazur görün” demiş.

İnsanlar inanamamışlar. Bu adam tüm söyledikleri ağza alınmayacak şeylere bir tepki vermeden, sadece dinlemiş, cevap bile vermemişti. Dayanamayıp:

” Bizi duymadın mı? Senin bunlara verecek cevabın yok mu?” diye sormuşlar.

buda

Buda demiş ki:

“Bir yanıt istediysen geç kalmış durumdasın. On yıl önce gelseydin seni yanıtlayabilirdim. Ama on yıldır başkaları tarafından yönlendirilmeye son verdim. Artık köle değil kendimin efendisiyim, kendi içsel ihtiyaçlarıma göre davranıyorum; başkasına göre değil. Beni bir şey yapmaya zorlayamazsın. Sen yapmak istediğini yaptın, kendini tatmin olmuş hissedebilirsin, ama benim açımdan baktığında ben bunların hiçbirini üzerime almıyorum ve almadığım için de bir anlamları yok.

Buda, devam etmiş: “Birisi yanan bir meşaleyi nehire atabilir, nehire ulaşana kadar meşale yanık kalır, nehire düştüğü anda ateş söner, nehir onu soğutur. Ben nehir oldum. Bana küfür edersiniz onlar ateştir, bana ulaştıkları anda benim serinliğimde içinde ateş kaybolur, artık acıtmazlar. Siz dikenleri atarsınız, sessizliğime düşünce onlar çiçeğe dönüşür. Ben kendi yaradılışımın doğasından hareket ediyorum” demiş…

Kaynak:kendinigelistir.com

 

Saygı Günenç tarafından yazıldı

“SESSİZLİĞİME DÜŞÜNCE ONLAR ÇİÇEĞE DÖNÜŞÜR” Yorumları (4 Adet)

 1. Gözde Çiftçi dedi ki:

  Bu güzel yazı için teşekkür ederiz Saygı hanım.
  Benliğimiz,dünyamız, yüreğimizdeki yaşam… Bu kavramlar tamamı ile yaradılışımızdan var olanlar. Saflığımız , temizliğimiz. Dış dünyanın tepkileri zaman zaman değişikliğe, deformasyona neden olabiliyor olsa da derinlere ulaşamamalı.
  Saygılar.

  1. Saygı Günenç dedi ki:

   Değerli katkılarınız ve beğeniniz için ben teşekkür ederim Gözde Hanım. Keyifli okumalar dilerim.

 2. M. Fuat dedi ki:

  Teşekkürler. Zaman zaman okunmalı ve gerçekten sessiz kalabilmeyi başarmalıyız galiba.

  1. Saygı Günenç dedi ki:

   Evet Fuat Bey.
   Ben teşekkür ederim. Keyifli okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.996 okunma

Başa Dön