Saygı

ÖĞRETMENİM…

Saygı Günenç

ataturk_6_original

ATATÜRK’ÜN ÖĞRETMENLERE HİTABI
(KÜTAHYA LİSESİ – 24 MART 1923)

“Muallime hanımlar ve muallime efendiler, bu irfan yuvası altında hepinizi bir arada görmekten ve hepinizi selamlamaktan çok memnunum.

Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir.
Fakat bu iki ordudan hangisi daha değerlidir, hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir.Yalnız siz irfan ordusu mensupları, sizlere mensup olduğunuz ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu söyleyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya, niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.

…)

Baş öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk işte bize öğretmenlerimizin yüceliğini bu sözlerle ifade etmiştir. Ne şanslıyız ki bu ülke O’nun gibi bir baş öğretmeni tanıdı… Ve ne şanslıyız ki; baş öğretmenimizin ışığında, bu ülke, birbirinden değerli öğretmenleri yetiştirdi ve yetiştiriyor… Bizi sahiplenen, bilginin ışığında yönlendiren, emeğini esirgemeyen vefakar öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum… Öğretmenler gününüz kutlu olsun…

Saygılarımla.

ataturk

~

Saygı Günenç tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1.885 okunma

Başa Dön