Saygı

MÜLAKAT REHBERİ-1 / HARİKA! MÜLAKAT DAVETİ ALDIM

Saygı Günenç
15mulakat-teknikleri-sgmyazılım

 

Beklenen an geldi, harika!

Profesyonel niteliklerinizi kağıt üzerinde güzel bir şekilde anlattınız ve başvurunuz yanıtlandı. Bir sürü başvurunun içinden siz de seçildiniz. Hazırlığa başlamalısınız. Mülakat sizin kendinizi tanıtmanız için açılan bir kapıdır… Eğer doğru adımlarla ilerlemezseniz, kendi tanıtımınızı yapamazsanız,  görüşmeniz teşekkür mektubuyla sonuçlanır.

Öncelikle şunu belirtmeliyim: Hiçbir işe alımcı karşısında mükemmel, her şeyin en iyisini yapan adayları beklemiyor. Doğa bile kusursuz değilken, başvuran adayda mükemmellik arandığının düşünülmesi son derece anlamsızdır. İşe alımcılara daha iyi görünmek adına size ait olmayan bilgiler verirseniz; hem güvenilirliğiniz ortadan kalkacaktır hem de mülakatta başarılı olma şansınız düşecektir.

Diyelim ki, hiç yapamadığınız ve yeterli olmadığınız bir konu için  “evet bu konuda da tecrübem var”, “biliyorum”, “yaparım”, “bilgim orta düzeyde”, “aşinayım”, “daha önce de tecrübem oldu”,”bir dönem yapmıştım” dediniz.

İşe alımcı, sorduğu bir başka soruyla sizin bu cevabınızın gerçeği yansıtmadığını mutlaka anlayacaktır. Anlamadı ve doğru iş gücünü doğru pozisyona yerleştiremedi. İşe alındınız. Zaten deneme sürecinde bilginiz o işi yapmaya yetmeyeceği için “yetersiz aday” olarak düşünüleceksiniz. Deneme sürecinde başarılı olmadığınız için çıkarılacak, ki zaten siz de adapte olamayacaksınız. Halbuki başka konularda o kadar da bilgili ve başarılısınız ki….

Peki ne yapmalısınız?

mulakat-teknikleri-sgmyazilim-aday

İlk önce kendinizi iyi tanımalısınız…

Neleri iyi yaparım?

Hangi konularda daha zayıfım?

Bugüne kadar nelerde başarılı oldum?

Ne istiyorum?

Pozisyona uygun tecrübe sahibi miyim?

Yeteneklerim neler?

Neyi iyi yapabildiğinizi saptarsanız, mülakatta bunu zamanında ve uygun bir şekilde sunarak görüşme seyrini olumlu yöne çevirebilirsiniz.

Mülakattan önce mutlaka bu soruları cevaplayarak tekrar etmelisiniz. Böylece başarılı bir mülakat geçirme şansı bulacak ve yetkinliklerinize uygun hakkettiğiniz iş için büyük bir adım atmış olacaksınız.

Saygı Günenç

Yazı dizisi devam edecektir…

sgmyazilimsayfasi1

Saygı Günenç tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5.200 okunma

Başa Dön