Saygı

MEŞHUR GİRİT SAKIZ DONDURMACISI: NAZMİ USTA!

Saygı Günenç

Hava sıcak, inanılmaz sıcak… Yazın kavurucu esintisi, nefes bile aldırmıyor…

Yer Foça, günlerden tatil ve saat dondurmayı gösteriyor:)

Ege’de harika bir koy Foça. Özellikle orjinalliğinden bir şey kaybetmeyen eski Foça’nın sakinleri, dilden dile dolaşan güzel bir öyküyle karşılıyorlar gelenleri…

Anlatılana göre Foça’da bir “karataş” varmış. Herkesin bildiği dillere destan bu karataşın yerini kimse bilmiyormuş. Bu taşa tesadüfen basan herkesin kaderinde Foça’ya tekrar gelmek hatta sürekli kalabilme şansı oluyormuş. Bu güzel yerde kalmak umuduyla herkes karataşı arıyormuş. Foça’nın taşlarının üzerinde manzaranın keyfini çıkararak yürürken ben de göz ucuyla aramadım diyemem:)

IMG_2932

Oldukça keyifli bir yer Foça… Akşam herkesin sandalyesini deniz kıyısına taşıdığı koyu muhabbetlerin yapıldığı güzel dostlukların kurulduğu pırıl pırıl insanlar yaşıyor… Sohbet etmek, değişik hayat hikayelerini duymak başka bir renk kattı bu gezintiye. Foça’ya gelip de meşhur karadutlu dondurmayı tatmamak olmaz diye hatırlatıyorlar. Gezintinin tadı yeter, dondurmanın ne önemi var derken, gece gündüz uzun kuyrukların olduğu dükkan tekrar dikkatimi çekiyor.

IMG_2931

Meşhur Girit Sakız Dondurmacısı: Nazmi Usta!

Mecbur kuyruğa giriyor ve kalabalıktan göremediğim dükkanın içini merakla bekliyorum. Sıra geldiğinde beni, güler yüzüyle, Nazmi Usta karşılıyor. Çeşitler ile ilgili kararsız kalınca hepsini tek tek tatmam için birer parça veriyor. Ve karar veriyorum:

Hepsi güzel:)

Tek başına bir dondurmacı değil Nazmi Usta. bu işin piri aynı zamanda mütevazi…

IMG_2784

Şimdi ben de herkes gibi aynı şeyi söylüyorum. Foça’ya gittiğinizde karadutlu(ve diğerleri) dondurmayı tatmadan gelmeyin. Bence Nazmi Usta’ya uğramadan gelmeyin…

Saygı Günenç

Ağustos/2014

IMG_3074

Saygı Günenç tarafından yazıldı
Etiketler: ,

“MEŞHUR GİRİT SAKIZ DONDURMACISI: NAZMİ USTA!” Yorumları (2 Adet)

  1. Hakan ÇELEBİ dedi ki:

    Memleketime hoşgeldin selam olsun güzel izmirime

  2. Bir ara benim de kalbimden geçiyor. İyi olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.434 okunma

Başa Dön