Saygı

GOOGLE MÜLAKAT SORULARI

Saygı Günenç

İş arayan adayların mülakatlarda çıkabilecek soruları bulmaları artık çok kolay. Özellikle internet üzerinden çeşitli sayfalarda, bir çok soru örneği bulunuyor. Mülakata ezberleyerek giden aday, klasik mülakatların bir çoğunda başarılı olabiliyor. Aslında işe alımcıların ilk başta hayran kaldıkları cevaplar, şimdi çok yapay ve sıkıcı bulunuyor. (Bu konuda daha ayrıntı bilgi için okumanızı öneririm: MÜLAKAT REHBERİ-1 HARİKA! MÜLAKAT DAVETİ ALDIM)

Büyük şirketler de ise durum böyle değil. Herkesin girmek istediği Apple , Google gibi firmaların mülakat soruları oldukça şaşırtıcı ve dikkat çekici… Gelin alışık olmadığımız mülakat sorularına bakalım ve ne amaçla sorulduğu ile ilgili düşünelim…

*Sizinle çalışıyor olsaydık; sağırlar için nasıl bir telefon tasarlardınız?

*Mesleğinizle ilintili olarak, veritabanı kavramını 8 yaşındaki yeğeninize 3 cümleyle nasıl anlatırsınız?

sgmyazilim-boya kalemi-google

*Elinizde bir kutu kalem var. Bu kalemlerle yazı yazmak, resim yapmak gibi şeyler dışında, yapabileceğiniz 10 şey nedir?

*Aynı boyda sekiz topunuz var. Hepsi aynı ağırlıkta ancak bir tanesi biraz daha ağır. Bir terazide sadece iki defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsiniz?

*Bana bilmediğim, karmaşık bir konuyu öğretebilir misiniz?

saat-sgmyazilim-google

*Akreple yelkovan günde kaç kez üst üste gelir?

*Kanalizasyon kapağı neden yuvarlaktır?

*Bir saati en yaratıcı şekilde nasıl kırarsınız?

*Eğer bir trafik işareti olsaydınız, hangisi olurdunuz? Neden?

*Bir koridorda, üç elektrik düğmesi var ve bunlardan biri uzaktaki bir odanın ampulünü aydınlatıyor. Odaya bir kez girerek doğru düğmeyi nasıl buluruz?

Sevgiyle kalın…

Saygı Günenç

 

Saygı Günenç tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3.849 okunma

Başa Dön