Saygı

George Boole Doodle Oldu!

Saygı Günenç

doodlesgmyazilimgoogle

Dünyaca ünlü arama motoru Google bugün bizi farklı bir doodle ile karşıladı. Google'ın konusu George Boole…

George Boole Google'a konu olacak kadar önemli biri. Bir çok otorite onu "bilgisayar biliminin babası" olarak anılıyor.

George Boole kimdir? (2 Kasım 1815; Lincoln – 8 Aralık 1864; Ballintemple), İngiliz matematik eğitimcisi, matematikçi ve filozof. 1844 yılında cebirin diferansiyel denklemlerin çözümünün uygulanmasında geliştirdiği metod için İngiliz Kraliyеt Derneği'nin madalyasını almış vе matematik dünyasındа büyük bir ün kazanmıştır. 1849 yılında ise, tarihte modern sembolik mantığı ilk kez içeren büyük bir eser yayınlamıştır. (Mantığın Matematiksel Analizi)

1854 yılına gelindiğinde ise en ünlü çalışması Düşüncenin Kanunları’nı yazmış, dört yıl sonrada; son kitabı, Sonlu Farklılıkların Kalkülüsü Üzerine Bir Çalışma adlı eserini yayınlamıştır. Bu eser günümüzde bile hala bu konunun en önemli kitaplarından biridir.

O kadar idealist bir insan olması maalesef aniden ölümüne de yol açmıştır.  8 Aralık 1864'te bir konferansa yetişmek için uzun süre yağmur altında yürümüş ve dersi de ıslak elbiseleri ile anlatması sonucu zatürreye yakalanarak hayatını kaybetmiştir.

sgmelektrikgoogle

Boolean cebiri, telefon yönlendirme anahtarlarında kullanılan elektromekanik devre sistemlerinde, elektrik devlerindeki problemlerin çözümünde ve bilgisayarların oluşumunun altında yatan mantıksal işlemlerde kullanılmış olan elektrik devrelerinde kullanılmıştır.

Kısaca Boole, dijital çağımızın temellerini oluşturmuştur. İşte bu dev dijital dünyayı kullanmamızı sağlayan, şu an bu satırları okuyarak paylaşabilmemizi sağlayan kişi; George Boole…

Saygı Günenç

02/11/2015

sgmyazilimelektronikargekariyereğitim

Saygı Günenç tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1.893 okunma

Başa Dön