Saygı

FOLLOW ME!

Saygı Günenç
sosyal_medya_111
 
 
Son zamanlarda çevrenizde yüzyüze sohbet eden gençleri gördünüz mü?
Teknoloji öyle uçsuz bucaksız ki; zamanınızın nerdeyse tamamını geçirebilirsiniz. Face’le kahvaltı yapabilir öğle yemeğinde twitter molası verebilir, akşamüstü Linked in, pinterest, digg’le ilgilenebilirsiniz…Hatta aynı anda hepsini kullanabilirsiniz…
 
Sosyal medya; iletişim çağının en popüler kısmı…
 
Madem vaktimizi bu kadar uzun süre geçiriyoruz, dikkat etmeli ve iletişimimizi doğru kurmalıyız. Sosyal medya dünyasını kullanırken özellikle gençlerin arasında yapılan en büyük hatalardan bir tanesi; "sahte profil oluşturmak."Gerçek olmayan bilgiler yazmak ve yayınlamak… Twitter, face ve diğer ağlar üzerinden takip ettiğiniz adreslerin, beğendiğiniz kişilerin kaçı doğru adres ve kimlikle orda hiç düşündünüz mü?  İsminizi doğru yazmazsanız zaten kimse sizi bulamaz ve kimliğinizle bu camiada var olamazsınız. Caddelerde maske takıp dolaşmamız gibi bir şey…Ya da birden fazla adres oluşturup kullanırsanız, mutlaka fark edilir ve fark edenlerin güveni sarsılır.
 
Genellikle tanımadıkları kişilerle tanışmak ve sosyal ağ üzerinden iletişim kurmak için oluşturuluyor bu adresler. Diyelim ki sahte profilinizle bir sohbet başlattınız sonuç ne olacak? Ahmet ismiyle sohbet etmeniz ile Mehmet ismiyle sohbet etmeniz arasında ne fark olacak? Burada biraz niyet, kişisel özellikler, genel kültür ve etik önemli. Doğru düşünüyorsanız, doğru davranışlar yaparsınız.
Gerçek olmayan kimlikler ve güven sarsan bir dizi uydurma hayat hikayeleri ile kurulan mesleki ve özel iletişim aynı değersizlikle devam edecektir.
 
Ayrıca, “bulanık su insanları kaçırır.” 
 
Yanlış düşünüyorsam, beni twetleyin, olmadı like layın olmadı follow me ! 
 
Saygı Günenç
Haziran/2013
 
"paylaşmak ayrıcalıktır"
 
Saygı Günenç tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2.013 okunma

Başa Dön