Saygı

FABRİKA

Saygı Günenç

fabrika

Uzun zaman önce Charles Schwab adında bir adamın çelik fabrikası varmış. Fabrikasından istediği kadar verim alamıyormuş. Bir gün ustabaşını yanına çağırmış ve bunun sebebini ona da sormuş.

-Bu fabrikanın iyi olması için hiç bir şeyden kaçınmıyorum. Sen çok becerikli bir ustabaşısın. Senin gibi becerikli birisi nasıl oluyor da fabrikadan verim alınmasını sağlayamıyor? diye sormuş.

Ustabaşı:

-Bilmiyorum efendim. Bütün isçileri çok çalıştırdım ve çalıştırmaya devam ediyorum. Hatta bir çoğunu isten atmakla tehdit ettim. Ama bir türlü istediğiniz düzeye ulaşmak için bu konuda başarılı olamadım. demiş.

Schwab bunun üzerine fabrikayı dolaşmaya başlamış. Çalışmakta olan bir işçinin yanına yaklaşarak sormuş:

-Bugün kaç kazan çelik erittiniz? İşçi:

-Altı efendim. demiş.

Schwab bir tebeşir parçası alarak yere büyük bir 6 yazmış. Ve tek bir kelime bile söylemeden fabrikadan ayrılmış. Gece isçileri geldiği zaman bu altı rakamını görüp şaşırmışlar ve ne anlama geldiğini gündüz işçilerine sormuşlar.

-Patron bugün fabrikayı geziyordu. Bizden birine kaç kazan çelik erittiğimizi sordu ve verdiğimiz cevabı buraya yazarak bir şey söylemeden gitti diye cevap vermişler. Gece işçileri, bir kaç yorumdan sonra işlerine koyulmuşlar.

Ertesi gün Schwab fabrikayı yine dolaşmış. Altı rakamı silinmiş olduğunu ve yerine yedi rakamın yazıldığını görmüş. Tabi gündüz isçileri de gelince yediyi görmüşler. Kendi aralarında konuşmaya başlamışlar. Demek gece çalışanlar kendilerinden daha iyi is yaptıklarını zannetmiş ve bunu da patrona göstermek için yere yazmışlar. Kendilerinin gece işçilerinden daha çok çalıştıklarını patrona ispat etmeleri gerektiği konusunda hem fikir olmuşlar. O gün hiç olmadıkları kadar muhteşem bir performans göstermişler. Sonunda mesai bitimine doğru yedi rakamını silip yerine on yazmışlar. Gece işçileri gelmiş rakamı görünce artırmaya çalışmışlar. Her gün böyle devam etmiş. Hem gece hem gündüz işçileri her gün yerde yazılı rakamı artıramasalar bile daha aşağısına düşürmemek için çabalamışlar.

Çok geçmeden fabrikanın verimi artmış ve o civardaki bütün fabrikaları geçmiş… Nasıl mı? Schawb bunu şöyle açıklıyor:

"İş yaptırmak için rekabet hissini uyandırmak gerekir. Amaç herkesi mücadele etmeye sevk etmek değildir. Onları birbirinden daha iyi işler çıkarmaya teşvik etmektir. Üstün gelme hissi insanların ruhunu coşturur. Hayatta başarılı olan her insanin en sevdiği şey; kendi başaracağı iştir. Çünkü bu başarıda kendisini ifade eder ve bu sayede değerini, üstünlüğünü gösterir. Üstün gelmek, değerini göstermek, insanların en önemli isteğidir. O halde insanları kendi özelliklerini ortaya çıkarmaları için cesaretlendiriniz.

Kaynak:Alıntıdır(bilinmiyor)

sgmyazilimsayfasi5

Saygı Günenç tarafından yazıldı

“FABRİKA” Yorumları (4 Adet)

 1. Prashanth Rao dedi ki:

  Good post by author – Saygi

  1. Saygı Günenç dedi ki:

   Thank you…

 2. Safa dedi ki:

  Tebrikler guzel bir fabrika hikayesiydi.

  1. Saygı Günenç dedi ki:

   Teşekkürler Safa Bey. Keyifli okumalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2.747 okunma

Başa Dön