Saygı

BEYİN FIRTINASI

Saygı Günenç

silhouettes of business people through the blinds

Hepimizin keyifle izlediği Yalan Dünya dizisinde "reis" olarak bildiğimiz etkileyici karakterin, iş hayatı ve beyin fırtınası ile ilgili replikleriyle başlayalım. Her konu için beyin fırtınası toplantıları yapıldığını ve hiç bir şeye yaramadığını iddia eden reise, yetki fazla gelince isyan ediyor. Reis:

-Yürüyen görünmez işsizlik oldum hemşerum.. Beni kurtar Allah ruzası için. İnsan bu yaşta sabah kalkıp bir gömleğini giyemez mi ya? O gömleği mü giysem bu gömleği mü giysem kendimle toplantu yapmaya kalkayrum. O bir şey değil, toplantı gününü kararlaşturalım diye kendümle iç yazuşma yaptım. Bu kadar beyin fırtınasuydı sinerjiydi beni bozdu. Kendi ümüğümü sıkasım varrrr.

78bff0bd-74ba-4bfb-bc63-e26e4051a421

Gerçekten beyin fırtınası tekniğini doğru bir şekilde kullanıyor muyuz?

Beyin fırtınası tekniği Osborn tarafından tartışma becerilerinin ön plana çıkartıp, sorun çözme becerilerine yönelik olarak uygulanan bir teknik şeklinde tanımlanmıştır.

Çözüm bulunması gereken bir sorun için uygulanabildiği gibi, değişik fikirler elde etmek için de rahatlıkla kullanılabiliyor. Örneğin; iş yerlerinde sıklıkla yaşanan personel motivasyonun artırma için bir beyin fırtınası yapıldığını varsayalım. Çalışan ve yetkililerin bir arada bulunduğu toplantıda, uygulanabilecek çok güzel fikirler çıkabileceği gibi aynı zamanda fikirler birbirini çağrıştırarak yeni projelere öncülük edebiliyor. Gruplara ayrılarak da yapılabilen bu toplantıda problemi çözmek için bir araya gelen grubun üyeleri olabildiğince fikir öne sürüyor. Diğer grup üyeleri fikirlerden yola çıkarak daha değişik önerilerde bulunabiliyor.

733ae8ab-9114-46a0-bd79-e48b5cdee791

Beyin fırtınası toplantılarından güzel sonuçlar çıkarmak için sağlanması gereken bazı koşullar bulunuyor.

1-Kişinin hayal gücünü kullanabilmesi için eleştirileceğini asla düşünmemesi gerekiyor. Bu yüzden bu toplantılarda eleştiri yapılmıyor.

2-Mümkün oldukça çok sayıda fikir üretmek gerekiyor.

3-Sınırsız düşünme gerçekleştirilip, kişilerin ürettikleri fikirlerin farklı olmasından çekinmeyip desteklenmesi gerekiyor.

4-Etkileşimin tam anlamıyla sağlanması gerekiyor. Toplantı sırasında herkesin birbirinin fikrinden yola çıkarak yeni fikirler üretmesi bekleniyor.

Kesinlikle beyin fırtınası sırasında ortaya çıkan fikirleri eleştirmemek gerekiyor. Çünkü fikir üretme ve eleştri aynı anda gerçekleşmiyor. Oldukça yaratıcı olan bu teknikte, kişiler hayal edip kurdukları hayallerden fikir üretiyorlar. Bu toplantı sırasında mutlaka yazılanların not olarak alınması ve bunun için ayrı bir kişinin tahsis edilmesi de önemli bir husus.

Beyin fırtınası yöntemi yaratıcılığı özendiriyor ve kişilerin konfor alanlarını zorlayarak, konuya daha da çok dahil olmasını sağlıyor. Aynı zamanda takım çalışmasını için muhteşem bir yöntem. Herkes aklına geleni söylediği için de ortaya çıkan keyifli durumlar aslında çalışırken kendiliğinden motivasyon sağlıyor.

Beyin fırtınası tekniği doğru uygulanırsa, yeni farklı projelere merhaba diyebilirsiniz… Baskı kurmayıp mutlaka her fikir değerlendirmelisiniz.  Unutmayın "kötü fikir yoktur"  ve "bin millik yollar bir adımla başlar"

Saygı Günenç

Ağustos/2014

 

Saygı Günenç tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4.790 okunma

Başa Dön