Saygı

19 Kasım Dünya Kadın Girişimcilik Günü

Saygı Günenç

 


business women

 

Bir çok insan, (özellikle bayanlar) bitirdikleri üniversitenin ve aldıkları farklı bir çok eğitimin arkasından, maalesef çalışamıyorlar.  Ülke koşulları, iş imkanlarının kişi sayısına göre yetersiz olması ya da hayat şartları buna izin vermeyebiliyor. Çevrenize bir bakın! Kaç kişi aldığı eğitimle ilgili meslek seçebiliyor? Üstelik eğitimini icraata dökemediği için alanında uzlaşamıyor. Branş dışı girdikleri işte ise olabildiğinin en iyisini kendilerini zorlayarak yapmaya çalışıyorlar. Bu bizim ülkemizin sorunu. Bu yüzden bireysel çözülecek bir konu maalesef değil.

Ancak bu bireysel mücadele edilmeyeceği anlamına gelmiyor. Özellikle diplomalarını almış ve ev işlerine kendilerini kaptırmış kadınlarımız (bazen seçme şansları olmadan) yeteneklerinin körelmesine, bilgilerinin azalmasına izin vermemeliler diye düşünüyorum. Bu konuda son zamanlarda hayatımıza olumlu olarak giren "girişimcilik" dikkatimizi çekiyor.

Girişimci kimdir?

Genel bir ifadeyle; kar amacıyla riski üzerine alan kişilere girişimci deniyor. Aynı zamanda girişimciler, mal ve hizmet üretimi yapabilmek amacıyla, üretim öğelerini en iyi koşullar altında bir araya getiriyor.

Bir girişimciyi tanımlamada en önemli 3 faktör; yetenek, cesaret ve bilgi… Eğer bir alanda yeteneğiniz varsa ve bununla ilgili her şeyi araştırıyor ve biliyorsanız geriye size sadece adım atmak kalıyor. Üstelik bu adımda yalnız değilsiniz:

-KOSGEB

-İŞKUR

-Türkiye Girişimcilik Vakfı 

-Melek Yatırıcımcılar Derneği

-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

E-Tohum, (ve bir çok şirket ve melek yatırımcılar) girişimcileri destekliyor. Emeğinize bilginize yazık etmeyin.

Bir kadın girişimci olarak söyleyebilirim ki; her şey cesareti toplayarak o adımı atana kadar…

Bundan sonra girişimcilik süreci le ilgili tecrübelerimi bir GİRİŞİMCİ REHBERİ kategorisi altında sizlerle paylaşacağım. Belki bir mum başka bir mumu daha tutuşturur… Bugün 19 Kasım Dünya Kadın Girişimcilik Günü… Kutlu olsun.

Sevgilerimle.

Saygı Günenç

Kasım/2015

 


 


İş dünyasındaki fırsatları yakalamak senin elinde. #SenYaparsın ! 

 


 


sgmyazilimsayfasi1(GİRİŞİMCİ REHBERİ kategorimizde, KOSGEB başvuru, hibeler, iş planı hazırlama, gereken evraklar, koşullar vs. gibi bir çok konuda makale bulabilirsiniz.)

 

Saygı Günenç tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2.316 okunma

Başa Dön